Aksal Elektronik ve Güvenlik Sistemleri Aksal Guvenlik
Aksal Güvenlik
0 312 433 02 52

Aksal Elektronik - Aksal Güvenlik

Turnike Geçiş Sistemleri

 

Turnike ve Turnike Geçiş: 

Geçiş Kontrol Sistemleri açısından Turnike Nedir ve Turnike Sistemleri  nasıl kurulur?

Turnike (Turnstile) Geçiş Kontrol Sistemleri (Access Kontrol)bakımından çok önemlidir. Farklı model turnike kullanılarak turnike sistemleri yapılandırmasıyla Geçiş Kontrol sağlanır. Geçiş kontrol amacına yönelik olan turnike seçimi orada kurulmak istenilen güvenlik sistemleri ile alakalıdır.Çok çeşitli modellerde turnike vardır ve istenmeyen ziyaretlere karşı ‘’Turnike Sistemleri’’ kurularak g üvenlik sağlanır.

 

İskelelerden Stadyumlara,İş merkezi kapılarından yüzme havuzlarına kadar günümüzde bir çok yerde Turnike Sistemleri görmek mümkündür. Ülkemiz Turnike Sistemleri kurulması açısından şanslıdır çünkü yerli ‘’Turnike’’ üretiminde öncü bir çok Türk Turnike üreticisi firmaları vardır,yerli turnike kullanımı hem ekonomik olarak hem de teknik alt yapı olarak avantaj sağlamaktadır. Bugün artık yurtiçinde üretilen turnikeler kullanılarak çeşitli yerlerde rahatlıkla turnike geçiş sistemleri kurulabiliyor.Turnike Sistemleri diğer geçiş kontrol sistemleri ögeleri ile (kartlı geçiş sistemi,parmak izi sistemleri vb) entegre şekilde olabiliyor.

 

Turnike sistemleri

 

Kartlı Geçiş Sistemleri ve Parmak izi Sistemleri,Bariyer Sistemleri de Geçiş Kontrol Sistemleri bakımından önemlidir. Parmak izi sistemleri veya Kartlı geçiş sistemi denen sistemler Personel Devam Kontrol Sistemleri (PDKS) için de kullanılır.

 

Turnike modellerine gelince ; Turnikeler genelde Tripod turnikeler-Trio turnike veya Kollu turnikeler(üç kollu turnikeler); Jetonlu turnike başta olmak üzere,ayaklı turnike,duvar turnikesi,ikiz turnike vb modeller vardır.

 

Diğer belli başlı turnike çeşitlerini ise; Kelebek turnike (buna market turnikeleri de denmekte),Vip turnike (motorlu turnike),Kanatlı turnike (Hidden Gate Turnike),Cam turnike,Yaprak turnike,Boy turnikeler (Single Boy turnikesi ve double boy turnikeleri),Özürlü geçiş turnikesi,Küpeşteler vb. oluşturur.